دوشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٨ - 
 
1 2
 
منو اصلی
صفحه اصلي > آرشيو اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

معاونت بین الملل دانشگاه:

برگزاری جلسه طراحی فرآیند عملیاتی نمودن بخشی از برنامه های اتاق همکاریهای ایران – فرانسه

روز چهارشنبه نهم آبان ماه 1397 اتاق همکاری های علمی پزشکی و دانشگاهی ایران و فرانسه میزبان تعدادی از اعضاء هیأت علمی و مدیران گروه های آموزشی دانشگاه و در راستای هم اندیشی با افراد مسبوق به سابقه آموزشی و پژوهشی با کشور فرانسه به منظور پیاده سازی قراردادهای منعقده جهت تبادل استاد و دانشجو، اعزام متقاضیان حائز شرایط برای دوره های کوتاه مدت و ... بود.

این جلسه با حضور دکتر مهرداد فیضی سرپرست معاونت بین الملل دانشگاه، دکتر کیاندخت قناتی مسئول هماهنگی های داخلی اتاق همکاری های علمی –پزشکی دانشگاهی ایران و فرانسه و معاون پژوهشی معاونت بین الملل، دکتر فرهاد حشمتی مسئول اتاق همکاریهای ایران –فرانسه، دکتر فرح فرزانه عضو هیأت علمی گروه زنان و زایمان بیمارستان امام حسین (ع)، دکتر مرتضی صانعی طاهری مدیر گروه رادیولوژی و عضو هیات علمی مرکز پزشکی آموزشی و درمانی شهدای تجریش، دکتر منصور زجاجی عضو هیأت علمی گروه گوش و حلق و بینی بیمارستان لقمان حکیم، دکتر مهران کوچک دانشیار گروه بیهوشی و رئیس ICUبیمارستان امام حسین (ع)، دکتر حسین قنبریان عضو هیأت علمی گروه بیوتکنولوژی پزشکی دانشکده فناوری های نوین پزشکی، دکتر سپیده حبیبی مشاور و مترجم اتاق همکاری های علمی –پزشکی دانشگاهی ایران و فرانسه و جمعی از همکاران در محل اتاق جلسات معاونت برگزار گردید.

در ابتدای جلسه دکتر فیضی پس از خوش آمد گویی  به میهمانان، ضمن توضیح موضوع و شأنیت برگزاری جلسه، از میهمانان دعوت کردند تا به معرفی طرح های مجموعه خود و تجربیات قبلی با فرانسه و بیان پیشنهادات خود بپردازند.

دکتر زجاجی ضمن بیان تجارب تحصیلی خود در کشور فرانسه پیشنهاد اخذ تعدادی بورسیه از سوی فرانسه را مطرح نمود تا ضمن حمایت مالی و معنوی از سوی فرانسه فرایند بهره برداری از امکانات علمی و پژوهشی از کشور مذکور تسهیل گردد .

دکتر صانعی طاهری به حضور 120 رزیدنت رادیولوژی و 32 هیات علمی در گروه رادیولوژی دانشگاه علاقمندی های گروه مذکور اشاره کرد و توضیحاتی درخصوص برگزاری کنگره آتی رادیولوژی به عنوان یکی از معتبرترین کنگره های کشور و در تاریخ 26-23 آپریل سال 2019  با حضور میهمانان سرشناسی از سوی انجمن رادیولوژی فرانسه ارائه نمود و پیش بینی نمود با توجه به تعاملاتی که در سطح بالا با انجمن فرانسوی وجود دارد با همکاری اتاق فرانسه شرایط بهره برداری از ظرفیت ها تسهیل شود.

دکتر کوچک پیشنهاد راه اندازی گروه های تخصصی و برگزاری جلسات منظم جهت بهره مندی از فرصت های پیش رو در اتاق فرانسه را مطرح کرد. براساس این پیشنهاد وی گفت این کارگروه شرایط متقاضیان حضور در کشور فرانسه  و دوره های مورد نیاز  را بررسی و با اعلام به  مدیر گروه های مربوطه شرایط مطلوب پیشنهادی را به معاونت بین الملل منعکس کند تا امکان برقراری ارتباطات موثرتر فراهم گردد.

دکتر فرزانه ضمن استقبال از فرصت بوجود آمده به سابقه علمی پژوهشی مرکز تحقیقات بیماری های زنان با فرانسه اشاره نمود و علاقمندی ها و پتانسیل های مرکز مذکور جهت تعامل علمی –پژوهشی با فرانسه را اعلام و تأکید کرد که آشنایی هر چه بیشتر متقاضیان پیش از حضور در خارج از کشور از لحاظ فرهنگی اشاره کرد و افزود تضاد فرهنگی در برخی موارد می تواند موجبات دلسردی دانشجویان و بروز مشکلاتی از سوی دانشگاه مقصد را برای متقاضیان فراهم کند.

دکتر قنبریان ضمن اشاره به تجربه حضور خود در فرانسه و انجام دو طرح مشترک با گروه های فرانسوی، از تلاش های معاونت بین الملل قدردانی کرد و جلسات در جهت اجرایی نمودن طرح ها را بسیار مفید دانست.

متعاقباً دکتر قناتی نیز حضور میهمانان را گرامی داشتند و از افراد حاضر در جلسه درخواست نمودند که جزئیات طرح ها و پیشنهادات و نیز توانمندی ها و علاقمندی های گروه مربوطه منضم به رابطین علمی فرانسوی به صورت مکتوب به معاونت ارسال نمایند و تأکید نمودند اتاق همکاری های علمی –پزشکی و دانشگاهی ایران و فرانسه جهت تسهیل و تسریع گری اجرای فرایندهای مربوطه را آمادگی کامل را دارد و مقرر نمود جلسات این گروه به صورت ماهیانه برگزار گردد.

دکتر حشمتی پس از جمع بندی پیشنهادات حاضرین با بیان دیدگاه های خود در جهت عملیاتی نمودن راه های همکاری در حوزه های علمی به عزم جدی رؤسای جمهور فرانسه از سال های گذشته تا کنون در جهت همکاری با ایران اشاره کرد و از میهمانان خواست تا هریک بطور رسمی  از طریق نامه ای حوزه های مورد علاقه گروه های آموزشی، خواست ها، توانایی ها و درصورت دسترسی داشتن به متخصصین فرانسوی و افرادی که در حوزه مورد علاقه گروه از شهرت علمی برخور دارند از طریق مدیر گروه مربوطه به معاونت بین الملل اعلام کنند تا امکان بهره برداری از فرصت های پیش رو فراهم گردد. ایشان پروژه های مشترک همکاری علمی پزشکی و دانشگاهی با کشور فرانسه را به سه گونه تقسیم نموده اند؛ گونه اول دوره بسیار کوتاه مدت (از کمتر از یک ماه تا حداکثر سه ماه)، گونه دوم  تبادل رزیدنت در سال های بین دو و سه، گونه سوم برگزاری دوره فلوشیپ.

از نظر وی، اولین روش سریعترین و در دسترس ترین روش می باشد و گفت در این روش در کنوانسیون مشترکی که بین دو  موسسه دانشگاهی منعقد می گردد. برای دوره های بلند مدت بویژه پزشکی تسلط به زبان فرانسه را مهمترین مسئله اعلام و آنرا شرط لازم جهت بهره مندی در دورهای بلندمدت ذکر کرد.ایشان بعنوان مثال در حوزه های بیهوشی برای تعویض مفصل لگن، سلول های بینادی، رادیولوژی پیشنهاداتی را مطرح کردند که مورد استقبال میهمانان قرار گرفت.

در پایان جلسه دکتر فیضی با قدردانی از همراهی و همکاری میهمانان در جهت ارائه راهکارهای عملیاتی به منظور بهره برداری از فرصت های پیش رو و نیز از تلاش های جناب آقای دکتر حشمتی در مسیر عملیاتی نمودن طرح ها سپاسگزاری کرد و تأکید نمود که سیاست های کلان دانشگاه و برنامه مقام عالی ریاست در این حوزه بر اعزام تیم های علمی متخصص در حوزه اورژانس، رادیولوژی و سایر گروه ها به فرانسه جهت شرکت در دوره های کوتاه مدت و انجام پروژه های مشترک می باشد تا هم گروه های هدف و هم مردم از شرایط بوجود آمده بهره مند شوند. 


١٥:٢٧ - چهارشنبه ٩ آبان ١٣٩٧    /    عدد : ٦٩٦٧٣    /    تعداد نمایش : ٢٤٦خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.